blockchain-hologram-background-businessman-using-screen-digital-remix_bg——edit-01-01-01.pn

Board of Directors

Dr. Lin Tat Pang

Dr. Lin Tat Pang (連達鵬) was appointed as an independent non-executive director of the Company and the chairman of the audit committee of the Company on 22 December 2017, and a member of the nomination committee of the Company and the chairman of the remuneration committee of the Company on 31 December 2018.

Dr. Lin is also an independent non-executive director of China Aluminum Cans Holdings Limited (a company listed on the Main Board of The Stock Exchange of Hong Kong Limited with stock code: 06898) since June 2013. Dr. Lin has over 40 years of experience in accounting, finance and public offerings. Dr. Lin served as assistant accountant, accounting manager and chief accountant in Sun Hung Kai Securities Limited during 1980 to 1988. He joined Sun Hung Kai Investment Services Limited and Sun Hung Kai Forex & Bullion Co. Limited as executive director in December 1989. He was also appointed as company secretary of Sun Hung Kai & Co. Limited (a company listed on the Main Board of the Stock Exchange with stock code: 00086) in November 1990. Subsequently, he worked for Hong Kong Exchanges and Clearing Limited and the Stock Exchange between December 1992 and March 2013, and his last position was senior consultant to the Listing, Listing & Regulatory Affairs Division of Hong Kong Exchanges and Clearing Limited.

Dr. Lin obtained his Doctor of Laws, Master of Laws and Bachelor of Laws from Peking University in 2009, 1998 and 1992 respectively. He also completed his Postgraduate Certificate in Hong Kong Law in City University of Hong Kong in 1993. Dr. Lin is a member of the Hong Kong Institute of Certified Public Accountants and a fellow of the Chartered Association of Certified Accountants, United Kingdom. He is also a member of the Chartered Institute of Arbitrators, United Kingdom.

 

Mr. Lai Chi Leung

Mr. Lai Chi Leung (黎志良) was appointed as an independent non-executive director of the Company on 4 February 2022, and appointed as a member of the audit committee and remuneration committee of the Company on 26 February 2022.

He obtained the bachelor’s degree in art with a first class honour in 1991 from City of London Polytechnic (currently known as London Metropolitan University) in the United Kingdom. Mr. Lai is a member of the Hong Kong Institute of Certified Public Accountants and the Association of Chartered Certified Accountants. Mr. Lai has extensive working experience in audit, taxation, internal control and business review and appraisal for around 25 years. Mr. Lai is currently a director of South China CPA Limited, a corporate CPA practice in Hong Kong. Mr. Lai was also a former independent non-executive director of Tai Shing International (Holdings) Limited (currently known as hmvod Limited) (a company listed on GEM of the Stock Exchange with stock code: 8103), during November 2014 to April 2016.

 

 

Mr. Zhang Dingfang

Mr. Zhang Dingfang (張定昉) was appointed as an independent non-executive director on 4 February 2022, and appointed as the chairman of the nomination committee of the Company and a member of the audit committee and remuneration committee of the Company on 26 February 2022.

He obtained the bachelor of communication engineering in 2006 from the Beijing University of Posts and Telecommunications in the PRC and the master of science in telecommunication in 2011 from the Hong Kong University of Science and Technology in Hong Kong. Mr. Zhang has been certified as a Chartered Financial Analyst (CFA) by the CFA Institute in 2015. Mr. Zhang has more than 10 years of experience in corporate finance, capital market and cross-border transaction practices. He has been the head of debt capital markets of CNCB (Hong Kong) Investment Limited since 2016. Prior to that, he worked as vice president at Hong Kong International Capital Management Limited during December 2011 to December 2014, and as senior manager at Hong Kong Huafa Investment Holdings Limited during January 2015 to June 2016. Mr. Zhang is currently licensed by the SFC to act as a responsible officer to carry out Type 1 (dealing in securities) and Type 6 (advising on corporate finance) and representative to carry out Type 4 (advising on securities) regulated activities under the SFO.

 

 

Mr. Gu Tianlong

Mr. Gu Tianlong (古天龍) was appointed as an independent non-executive director of the Company on 7 March 2022, and appointed as a member of the audit committee, remuneration committee and nomination committee of the Company on 30 March 2022.

Mr. Gu obtained a bachelor’s degree in Machinery Manufacturing Technology and Equipment* (機械製造工藝及設備) at Taiyuan Institute of Technology North Area* (太原工學院) in August 1984 and obtained a doctor’s degree in Industrial Automation (工業自動化) from Zhejiang University (淅江大學) in December 1996. Mr. Gu has obtained various awards, including “National Outstanding Teacher*” (全國模範教師) in September 1998, “Millions of Talent Projects, National Candidate*” (新世紀百千萬人才國家級人選) in April 2004 and “Overseas Chinese (Innovative Talents) Contribution Award*” (中國僑界(創新人才)奉獻獎) in September 2014. From 2018 to 2022, Mr. Gu was appointed as the vice president (副主任委員) of Committee on Professional Education (Computer) of Higher Education Institute, Ministry of Education* (教育部高等學校計算機類專業教學指導委員會). Since 2018, Mr. Gu was appointed as a committee member of Electronics Science & Technology Committee of Ministry of Industry and Information Technology (工業和信息化部心電子科學技術委員會) for a term of five years. In October 2018, Mr. Gu was appointed as the director (主任) of Discrete Mathematics Professionals Committee* (離散智能計道算專業專業委員會) of China Association for Artificial Intelligence* (人工智能學會) for a term of five years.

 

* For identification purposes only